Ungari 2020 (al märts) vol 1

ERASMUS+ PROGRAMM: ÕPIRÄNNE UNGARISSE BLOGI
Õpilased: Ave Saks ja Taimi Lasimer, 09.03.-19.04.2020

Nädal 1: 09.-15.03.

Meie rännak, mis algas esmaspäeva hommikul Tallinnast Varssavisse ja sealt edasi Budapesti, sujus viperusteta. Saabudes Budapesti lennujaama, tervitas meid siin päikesepaiste ja temperatuur oli 10 kraadi. Kuna olime endale broneerinud rendiauto, siis oldi meil lennujaamas vastas ja siirdusime nende büroosse. Peagi oli meil rendiauto käes ja seadsime suuna Szentendre poole, mis asub Doonau ääres Budapestist 20 km põhja poole, kus asub meie majutuskoht.

Szentendre on olnud 20. sajandi algusest peale mitme põlvkonna vältel Ungari kunstnikele koduks. Siin on palju kunstimuuseume ja -galeriisid. Ungari suurim vabaõhumuuseum on Szentendrest 4 km väljas, kus alustasime meie oma 6-nädalast praktikat.

Seadsime ennast kiirelt sisse ja läksime tutvuma kohaliku linnaga, mis on tuntud oma barokkarhitektuuri poolest. Järgmisel hommikul suundusime muuseumisse kokkulepitud ajaks. Jõudes kohale, pidime ennast muuseumi väravas registreerima. Kohe peale seda saabus juhendaja Balazs, kes meid rõõmsalt vastu võttis. Tutvusime töötajate ja töökojaga, siis uuriti juba täpsemini, millega me tegeleme, mida oleme koolis ja praktikal varasemalt teinud. Näitasime pilte oma restaureeritud esemetest ja praktikal tehtud töödest.

Seejärel tehti meile autoga tuur tervele muuseumi 55 hektarilisele territooriumile, kus on rekonstrueeritud küla osad kõigist viiest Ungari ajaloolisest piirkonnast. Kõik viis küla on iseseisvad, seal on majad, kirikud, koolid, veskid, sepikojad ja tallid. Tutvusime erinevate hoidlatega, kus hoiustatakse restaureeritud mööblit, keraamikat ja kõike muid esemeid. Jõudes tagasi töökotta, anti meile kätte esimesed tööd. Alustasime puidust pesurulliga: Ave eemaldas ühelt murdunud detaililt naelad ja siis liimis selle kokku. Taimi hakkas puidust pesurulli õlitama ja hiljem selle uut jalapanust retušeerima. Ave järgmiseks tööks oli peegliraami puhastamine ja parandustööd, Taimil kella puhastamine. Vahepeal pandi töökojas raadio mängima, meie ise ei märganud, aga meie juhendaja pööras meie tähelepanu sellele ja jäime kuulama, et mängima oli pandud Eesti bänd Curly Strings.

Ülejäänud töönädal möödus mõlemal kahe pildiraami kallal nokitemisega. Neljapäeval tehti uutele töötajatele, sealhulgas ka meile, tööohutuskoolitus, mille lõpus andsime allkirjad, et oleme selle läbinud.

Peagi oli esimene töönädal läbi saamas ja küsisime töötajatelt soovitusi vaatamisväärsuste ja söögikohtade osas. Saime häid näpunäiteid 🙂 Laupäeva hommikul võtsime suuna mööda Doonau kallast põhja poole, et tutvuda Visegradi külakese ja Esztergomi ehk Ungari pühima linnaga. Esimeses külastasime 13. sajandist pärit lossivaremeid ning teises tohutu suurt basiilikat. Lisaks basiilikale jalutasime läbi kitsaste Vizivaros ehk Veelinna tänavate, kus asuvad peamiselt ühekorruselised väikesed barokkhooned. Tagasiteeks valisime üle mägede kulgeva tee, millel sõites oli tunne, nagu oleks Ameerika mägedel.

Ootame põnevusega uut töönädalat ja vaatamata hetkelisele ülemaailmsele kaosele tunneme end siin turvaliselt ja hoitult. Tervitustega Ungarist Taimi ja Ave

PILTE ON VÕIMALIK VAADATA KOOLI SERVERIS.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s